Félelmek, amik akadályozzák céljaink elérését
Uncategorized
Jan 15, 2018
Tudatosítsd félelmeidet, hogy le tudd győzni őket! Sokszor akadályoznak minket félelmeink abban, hogy beteljesítsük álmainkat, elérjük céljainkat! A legtöbb esetben azonban nem vagyunk tudatában félelmeinknek, csak azt vesszük észre, hogy nem tesszük meg, amit elterveztünk, halogatjuk a dolgokat. Hat félelmet különböztethetünk meg a változással kapcsolatban, a félelem tárgyát illetően:
- Valaminek az elvesztésétől való félelem: A jelenlegi állapot megváltozása nyomán veszteségek érhetnek minket. Például ha tovább növekedik a cégem, akkor lehet, hogy el fog veszni a családias hangulat, vagy nem fogok tudni mindent átlátni egy személyben. Ez a félelem tudat alatt szabotálhatja törekvéseinket cégünk fejlesztésére!
- A környezetünkben lévők véleményétől, ítéletétől való félelem: Társas lények vagyunk. Akár bevalljuk magunknak akár nem, szinte mindannyiunk számára nagyon fontos, hogy mit gondolnak, mondanak rólunk mások. (Mit gondolnak a barátaim, ha otthagyom a jól fizető munkám? Hülyének néznek-e ha 100-szorosára akarom növelni cégem vevői körét?) Ha attól tartunk, hogy mások, különösen a számunkra fontosak, értetlenül esetleg negatívan fognak viszonyulni céljainkhoz, tetteinkhez, képesek vagyunk akár az álmainkról is lemondani! És általában ez nem tudatosul bennünk!
- Félelem attól, hogy tényleg olyan jó lesz-e a célként kitűzött állapot, mint ahogy azt most elképzeljük: A legtöbb változtatás, a fejlődés, olyan helyre, állapotba visz el minket, amit nem ismerünk, nem éltünk még meg. (Vajon tényleg jó lesz 100-szor annyi vevő ügyes-bajos dolgaival foglalkozni?) Bár azért fogalmazódott meg bennünk célként ennek az új állapotnak elérése (egy új termék piacra való bevezetése, új marketing eszköz alkalmazása, új munkatárs felvétele stb.), mert úgy gondoljuk, hogy az jobb lesz nekünk, mint most, de ebben elbizonytalanodhatunk. Sokszor ez az elbizonytalanodás sem tudatosul bennünk, mégis befolyásolja tetteinket, döntéseinket. Erős hit, kockázatvállalási készség kell ahhoz, hogy nekivágj egy új, ismeretlen, de feltételezhetően jobb világ felé lépéseket tenni. Minél kevesebbet tudsz ténylegesen az elérendő helyzetről, annál valószínűbb az elbizonytalanodás!
- Félelem a nehézségektől, az erőfeszítéstől, a szenvedéstől, ami célunk eléréséhez szükséges: Bármily vonzó is a cél, amit kitűztünk magunk elé, sokszor ijesztő lehet a feladat, a kihívás, amivel jár elérni azt. Ráadásul miután belevágtunk sokszor kiderül, hogy több munkával, küzdelemmel, szenvedéssel jár a cél elérése, mint azt gondoltuk. Aki tapasztalatai alapján ezzel számol, azt már akár a cél felvállalásában is megakadályozhatja a feladat tényleges nagyságától való félelem. De a folyamat közben is blokkolhat minket e félelmünk, ahogy felismerjük a kihívás valódi méretét.
- Félelem attól, hogy nem éri meg: Ez a típusú félelem technikailag a két előző félelem kombinációja. Azért kell külön is foglalkoznunk vele, mert akkor is jelentkezhet, ha valaki határozottan állítja, hogy nem fél magától a kihívástól, annak méretétől, és nem zavarja önmagában a bizonytalanság, hogy pontosan mennyivel is lesz jobb az elérendő helyzet a jelenleginél. Mert ettől még tarthat attól valaki, hogy összességében nem éri meg a befektetett energiát az adott cél, és ez az érzés, az ettől való félelem ugyanúgy blokkolhatja tetteit, mint bármelyik másik félelem. A döntéshozás után már ne mérlegelj újra és újra, dolgozz a döntésed szerint!
- Félelem a kudarctól: Eredendően mindannyian félünk a kudarctól. Ha mélyen magunkba nézünk, akkor rájöhetünk, hogy a kudarcot egy kicsit a halállal, a megsemmisüléssel azonosítjuk! Sokan hallottuk, olvastuk, tudjuk, hogy a kudarc nem ellenségünk, hanem tanítómesterünk. De még ha tudjuk is ezt, azon kapjuk magunkat néha, hogy újra és újra felbukkan ez az érzés (a kudarctól való félelem), vagy tudat alatt akadályoz. Folyamatosan dolgoznod kell azon, hogy a kudarc lehetősége ne akadályozzon, ne korlátozzon céljaid meghatározásában és tetteidben!
Az első és legfontosabb feladat e félelmekkel kapcsolatban, hogy felismerd őket! Vizsgáld meg magad, gondolatadat, tetteidet és érzéseidet! Tudd meg, mely félelmek vannak jelen érzéseidben! Sokszor nem tudatosulnak bennünk ezek a félelmek, és mindenféle logikusnak tűnő érvet találunk ki, amivel megmagyarázzuk, hogy miért nem tesszük meg, amit meg szeretnénk, meg kellene tennünk. Kísérletekkel igazolták, hogy döntéseinket meghatározóan érzelmi alapon hozzuk, és racionális magyarázatot építünk fel e döntések mögé. Ezért fontos a tetteink mögött meghúzódó gondolatokat és az azok mögött meghúzódó érzéseinket megvizsgálnunk!
A jó hír, hogy pont azért, mert nagyon sokszor nem tudatosulnak ezek a félelmek bennünk, pusztán az a tény, hogy tudatosítjuk őket, sokszor alkalmas arra, hogy túllendüljünk rajtuk! Ha ennél többre van szükség, akkor sincs gond. Legközelebb néhány konkrét eszközt mutatok majd be, amelyek alkalmasak félelmeink legyőzésére, elkerülésére. Addig is, vizsgáld meg, mely céljaid kapcsán milyen félelmek befolyásolhatják tetteidet, hátráltathatják haladásodat!
Stay connected with news and updates!
Join our mailing list to receive the latest news and updates from our team.
Don't worry, your information will not be shared.
Subscribe