A te célod
Uncategorized
Jan 08, 2018
Álmaink azonosítása, céljaink meghatározása az első lépés az úton! De lapul néhány fontos csapda már ezen a ponton is! Sokféle „iskola” van, amik mást javasolnak a cél méretét, nehézségét, időtávját vagy éppen az egyszerűségét, összetettségét illetően. De egy valamiben mindenki egyetért, nagyon fontos a siker szempontjából, és a sikerrel való elégedettség szempontjából, hogy tényleg a saját célod megvalósításának kezdj neki!
Meglepően könnyű olyan célt kitűznünk, amely nem is igazán a miénk. Rengeteg tényező, elvárás, minta, javaslat vesz körül minket egészen kicsi gyermekkorunktól kezdve, amelyeket könnyen magunkévá teszünk. Minél kisebbek voltunk annál inkább tudatalatti programként hatnak ezek a minták. Egyéni adottságtól, személyiségtől függ, hogy mennyire vagyunk nyitottak, befogadóak vagy éppen ellenállóak ezekkel a külső hatásokkal szemben. Ezért mindenképpen érdemes ellenőrizni, hogy a cél, az álom, amit megfogalmazunk, magunk elé kitűzünk valóban a miénk-e!
Ha ugyanis egy olyan cél felé indulunk el, amivel nem tudunk teljes lényünkkel azonosulni, az nagyon jelentősen csökkenti a siker esélyét! Ráadásul amennyiben mégis sikerülne elérnünk, biztosak lehetünk benne, hogy nem hozza el azt a várt hatást, következményeket, kielégülést, megelégedettséget, amire számítunk. Ha sikerülne is elérnünk a célt, miért másznánk meg egy olyan hegyet, ami valaki másnak a bakancslistáján szerepel?
De a legvalószínűbb, hogy el sem fogjuk érni ezt a célt, mert tudat alatt visszafogjuk a teljesítményünket, korlátozott lesz az elkötelezettségünk a cél iránt, vagy szimplán elakadunk az egyébként könnyen megugorható akadályokban, mert saját magunk szabotáljuk az előrehaladásunk. Persze ez általában tudat alatt történik, így tudatosan csak a kudarccal, a tehetetlenségünkkel, sikertelenségünkkel szembesülünk. Ez rombolja az önbecsülésünket, önbizalmunkat, és akár azt a hitet is elültetheti bennünk, hogy képtelenek vagyunk a szükséges erőfeszítésre, hogy bármit is elérjünk az életben. Sok fokozata lehet tehát a tévesen magunkénak tartott célok kitűzése okozta károknak. Fordítsunk hát időt arra már az első lépésnél, a cél meghatározásánál, hogy ellenőrizzük, hogy valóban a miénk-e a cél, amit éppen zászlónkra kívánunk írni!
De hogyan deríthetjük ki, hogy valóban a miénk a cél, amit kitűztünk magunk elé? Ötféle tesztet javaslok, melyeket ebben a sorrendben célszerű végrehajtani. Ha az egyikre igen a válasz, lépj tovább a következőre. Ha nem, akkor tudhatod, hogy nem a megfelelő célt (vagy nem megfelelően) sikerült meghatároznod!
- A gondolat tesztje: Az első kérdés mindig az legyen, hogy honnan, kitől származhat ez a cél? Nem mondom, hogy nem lehetséges, hogy ugyanaz a célod, mint valamelyik szülődnek, de mindig duplán gondold végig, ha igen! Vedd sorra a felmenőidet, fontos tanárokat, példaképeket (sztárok, sportolók stb.), azokat a személyeket, akiktől esélyes, hogy átvehetted a céljaikat, vagy a neked címzett javaslataikat. Gondold végig, hogy mennyire „általános”, társadalmilag elvárt a cél, amit kitűztél magad elé, és hogy lehetséges-e, hogy csak ezért vetted magadra. Egy nyilvánvaló példa az „ideális” testkép, amit a média nyom felénk, és ami egyáltalán nem mindenkinek ideális. Az üzleti életben elfogadott és részben erőltetett a vállalat növekedésének szükségessége, miközben számtalan példát mondhatunk olyan vállalatokra, amelyek nem növekednek, mégis sikeresek, és biztosítják a tulajdonosok, munkavállalók számára a boldogulás és a boldogság minden feltételét, amit egy vállalattól elvárhatunk. Nézz körül tehát minél alaposabban és ha úgy látod, hogy a cél, amit éppen kitűzni készülsz magad elé túlságosan hasonlít egy általad jól ismert mintára, akkor gondold át, hogy ezt a hatást tudatosan figyelembe véve is magadénak gondolod-e a célt! Ha igen, jöhet az érzelmek tesztje!
- Az érzelmek tesztje: Képzeld el, minél részletesebben a célt, és azt, hogy eléred. Nyugodt, csendes környezetben tedd ezt, minden külső hatást kiküszöbölve, mintha meditálnál. Mélyedj el ebbe az elképzelt helyzetben (a cél elérésében, a következményekben), vizualizáld, süllyedj bele, éld bele magad! Vizsgáld meg, mit érzel, milyen érzések ébrednek ekkor benned! Tedd fel a kérdést magadnak, erre az érzésre vágysz? Akarsz ezért valóban küzdeni?
- A lélek tesztje: Ez a teszt két részes. Első lépésként, tekints vissza az életedre, hogy milyen helyzetek, milyen eredménye, milyen célok lelkesítettek igazán? Mitől gyulladt benned tűz, minek az eléréséért harcoltál kitartó lelkesedéssel, kudarctól meg nem törve? Vajon beleillik ezen célok sorába, ebbe a mintába a most megfogalmazott cél? Bár ez nem feltétele annak, hogy a mostani célod a tiéd legyen, de ha nem látod a kapcsolatot a korábbi valóban lelkesítő célok és a mostani cél között, akkor különös alapossággal végezd el a második részét a tesztnek. Képzelj el egy akadályt (magas falat (akár 100 méter magasat is), hadsereget (sok ezer harcost), szembeszelet (orkán erejűt) vagy valami hasonlóan nagy, látszólag legyőzhetetlen akadályt! Képzeld el, hogy ez tornyosul közted és a célod között! Csökkenti ez a lelkesedésed, a tüzet, ami benned ég? Ha nem, ha megkérdőjelezhetetlen, hogy nekimész bárminek, mert akarod ezt a célt és hiszed, hogy el fogod érni, még ha nem is látszik most, hogy ez hogyan lehetséges, akkor tovább léphetsz, a tettek mezejére!
- A tettek tesztje: Ha eddig eljutottál, kezdj el tenni, dolgozni a célodért! De tűzz ki időponto(ka)t, hogy mikor nézel rá a tetteidre! Minimum egy hetet, maximum egy hónapot javaslok az első tettek tesztjére az első lépés megtétele után. Ha érthetetlen halogatást, csúszást, valamiféle önszabotázst tapasztalsz, akkor mélyebbre kell ásnod! Nem igazán lehet általánosítani, hogy hogyan ismered fel az önszabotázst. Én volt, hogy csak az egyéb feladataim hirtelen tömeges felszínre bukkanását (tudat alatti elkerülés) tapasztaltam, volt hogy szinte fizikailag éreztem a fejem tetején, hogy felülről lenyom valami (egy korlátozó hiedelmem volt az). Figyelj nagyon, ellenőrizd sűrűn a tetteid, és járj utána az okoknak. Több oka is lehet ezen tüneteknek, nem mindig a cél helytelensége hanem például valamilyen félelem is lehet a tünetek mögött. Ilyenkor szinte lehetetlen tudatosan kezelni, tisztázni a helyzetet. De sokféle módszer létezik, hogy kiderítsd mi is a valódi oka a tettek, eredmények hiányának! Kérheted coach segítségét is, de nyitottságod, beállítottságod szerint pszichológustól a családállításon, kineziológián, belső utazáson át számtalan módszer van amely segíthet tisztázni, hogy mi az oka az elakadásnak, a megfelelő irányba indultál-e el.
- Az eredmények tesztje: Ha a tettekkel nincs gond, haladsz az úton, akkor, amennyiben közép vagy hosszú távú célról van szó, célszerű olyan szakaszokat meghatározni, amikor a részeredmények elérésének hatását vizsgálod meg. Ekkor azt a kérdést tedd fel magadnak, hogy egyensúlyt érzel-e, megérte-e, mély elégedettséget érzel? Tovább akarsz menni az úton? Erre vágytál, így képzelted? Ha igen, futasd le újra az első három tesztet a továbblépés kapcsán!
Ne feledd, számtalan külső tényező, hatás próbál eltéríteni minket valódi utunkról, valódi céljainktól! Ne elégedj meg azzal, hogy úgy néz ki mintha megtaláltad volna a következő célod, vagy éppen az életcélod! Keresd meg a valódi céljaidat! Ezeket a teszteket nem sokkal hosszabb idő alatt lefuttathatod fejben, mint amennyi időbe ezt a bejegyzést elolvasni telt! Cserébe jó eséllyel nem a Mount Everest csúcsán jössz rá, hogy te valójában csak a Kékestetőre akartál feljutni! Válassz minél tudatosabban célt, a tesztek elvégzése során pedig sokat megtudsz a célról és önmagadról is, ami hozzásegít a cél eléréséhez, akkor is ha az tényleg a te célod!
Stay connected with news and updates!
Join our mailing list to receive the latest news and updates from our team.
Don't worry, your information will not be shared.
Subscribe